Najnowsze wpisy
Archiwa
Luty 2012
P W Ś C P S N
     
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  

Archive for Luty 2012

Coraz częściej diagnozowana bezpłodność

Niepłodność, nazywana również bardzo często bezpłodnością, jest schorzeniem coraz częściej diagnozowanym, przede wszystkim u młodych osób, które starają się o dziecko. Jak się okazuje, na bezpłodność wpływ może mieć wiele różnorodnych czynników, jednak dokładne określenie, co jest powodem bezpłodności u danej osoby, jest możliwe tylko dzięki specjalistycznym badaniom lekarskim. W ostatnich latach przybyło na naszym rynku wiele nowoczesnych klinik leczenia bezpłodności, do których zgłasza się coraz więcej osób. Oczywiście większość przypadków można leczyć, trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych wypadkach specjalistyczne terapie okazują się nieskuteczne, a medycyna rozkłada ręce. Przede wszystkim warto wiedzieć, że mamy bardzo wiele czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju niepłodności. Możemy mówić zatem między innymi o czynnikach ogólnoustrojowych, takich jak otyłość, choroba alkoholowa, cukrzyca, schorzenia tarczycy, ale na jej rozwój mogą oczywiście wpływać także inne choroby. W przypadku kobiet niepłodność może więc być powodowana przez choroby jajników, jajowodów czy przez schorzenia macicy, natomiast u mężczyzn najczęściej bierze się pod uwagę choroby jąder. Read the rest of this entry »

Cholesterol, wątroba i choroby serca

O cholesterolu możemy usłyszeć dzisiaj naprawdę wiele, a to głównie z tego względu, że bardzo ważne jest to, by dbać o jego odpowiedni poziom. Na pewno wszyscy doskonale wiemy, że zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi może przyczyniać się do występowania chorób układu krążenia, które są dzisiaj przecież już typowymi chorobami cywilizacyjnymi, na które cierpi coraz większa liczba ludzi na całym świecie. Na pewno warto więc wykonywać regularne badania związane z pomiarem poziomu cholesterolu we krwi, a jeszcze lepiej jest przejeść na specjalną antycholesterolową dietę, która jest bardzo ważnym elementem profilaktyki chorób serca. Ci, którzy myślą oczywiście, że cholesterol jest nam do niczego niepotrzebny, są oczywiście w błędzie, gdyż tak nie jest. Przede wszystkim cholesterol to bardzo ważny związek, którzy bierze udział w wielu procesach w naszym ciele. Występuje w wątrobie, jest niezbędny do wielu procesów związanych z metabolizmem, a jak się nawet okazuje, odgrywa bardzo ważną rolę dla właściwej pracy całego naszego układu nerwowego. Cholesterol jest substancją ważną oraz potrzebną, jednak bardzo ważne jest to, by zachować jego właściwy poziom. Na pewno pomóc nam w tym może właściwa dieta, zwłaszcza jeśli nasz poziom cholesterolu jest coraz wyższy. Read the rest of this entry »

Zdrowa skóra – jak ją skutecznie chronić?

Na pewno każdy z nas chciałby się cieszyć zdrową oraz piękną skórą, tymczasem niestety nie zawsze wiemy, jak należy ją właściwie pielęgnować oraz chronić. Na pewno musimy dowiedzieć się przede wszystkim tego, jak należy chronić skórę przed słońcem, promieniowanie słoneczne ma bowiem na skórę bardzo duży wpływ, a co więcej, nadmierne wystawianie skóry na promieniowanie może nawet przyczynić się do rozwoju nowotworu skóry, który popularnie nazywany jest czerniakiem. Na pewno więc jeśli jesteś miłośnikiem bądź miłośniczką opalania się, musisz wiedzieć, że bardzo ważne jest stosowanie ochronnych balsamów, kremów oraz olejków, które posiadają specjalne filtry, dzięki którym nasza skóra może być właściwie chroniona. Jeśli tylko zauważymy jakąś niepokojącą zmianę na skórze, która na dodatek będzie powiększać się, krwawić bądź nawet ropieć, wówczas koniecznie powinniśmy udać się do lekarza dermatologa, który zleci wykonanie specjalistycznych badań. Na pewno jednak bardzo ważne jest samodzielnie oglądanie wszelkiego rodzaju zmian na naszej skórze, by w razie niepokojących objawów, móc naprawdę szybko zareagować. Read the rest of this entry »

Depresje – choroby coraz częściej diagnozowane

Jak się okazuje, nie tylko choroby nowotworowe czy układu krążenia mogą być zaliczane do grona tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Bardzo ważną grupę tych chorób stanowią bowiem również zaburzenia psychiczne, chodzi tu między innymi o chorobę nazywaną depresją, która jest również coraz częściej diagnozowana. Wydawać by się mogło, że na depresje mogą cierpieć tylko osoby stare, które nie mogą pogodzić się z wchodzeniem w wiek dojrzały, jednak nie jest to prawdą. Coraz częściej bowiem depresje są rozpoznawane u całkiem młodych osób, a mogą być one powodowane przez wiele różnorodnych czynników, z których być może nawet nie zdajemy sobie sprawy. Oczywiście mamy różne rodzaje depresji, a jej rozpoznanie może przyśpieszyć właściwie podjęte leczenie. Na pewno należy wyróżnić więc depresję epizodyczną, która z reguły trwa przez okres roku bądź półtorej roku, mamy także depresję przewlekłą oraz nawracającą, która jest chyba najtrudniejsza do leczenia. Depresja może się pojawiać na skutek wielu czynników, jak już wyżej wspominano. Jak się okazuje, choroba ta może dotykać nie tylko osoby słabe psychiczne, często bowiem atakuje również i osoby pewne siebie, którym wydaje się, że ze wszystkimi kłopotami mogą sobie samodzielnie poradzić. Read the rest of this entry »

Jak cieszyć się zdrowiem w wieku dojrzałym?

Wiek dojrzały czeka każdego z nas, ale niestety wiele osób nie może się z tym pogodzić. Jeszcze do niedawna medycyna zajmowała się jedynie damskim klimakterium, nie zdając sobie sprawy, że mężczyźni, którzy kończą pięćdziesiąty rok życia również w tym okresie przeżywają wiele poważnych problemów. Przede wszystkim u kobiet można zaobserwować klimakterium po zaniku krwawienia miesięcznego, natomiast u mężczyzn jest to okres nieco trudniejszy, a nazwany został andropauzą. Bez względu jednak na to, czy chodzi o wiek dojrzały pań czy panów, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie w tym wieku, psychiczne oraz fizyczne, a także na nasze zdrowie. Na pewno osoby wchodzące w wiek dojrzały, który jest trudnym okresem, powinny pamiętać przede wszystkim o profilaktycznych badaniach, dzięki którym będą mogły cieszyć się zdrowiem nawet do późnej starości. W przypadku kobiet chodzi  tu między innymi o badanie mammograficzne, które pozwala na wykrycie nowotworu piersi w początkowym stadium, natomiast mężczyźni nie powinni lekceważyć badań, dzięki którym możliwe będzie wczesne wykrycie choroby nowotworowej prostaty. Niestety te schorzenia są wciąż bardzo popularne, dlatego tak ważne jest to, by dbać o wykonywanie badań profilaktycznych. Read the rest of this entry »

Pierwiastki i witaminy niezbędne w zdrowej diecie

Na pewno wszyscy doskonale wiemy, że w naszej diecie nie może brakować wielu cennych minerałów oraz składników odżywczych, takich jak węglowodany, białko, tłuszcze. Bardzo ważne są również witaminy oraz pierwiastki, które znaleźć możemy przede wszystkim w warzywach oraz w owocach. Dlatego też apeluje się o to, by jadać je jak najczęściej, zaleca się pięć porcji warzyw oraz owoców każdego dnia. To właśnie w warzywach i w owocach znajdziemy większość cennych minerałów, dlatego z powodzeniem można z tych produktów sporządzać dania. Oczywiście owoce częściej jadamy na deser, natomiast z warzyw można przygotować naprawdę pyszny oraz pełnowartościowy obiad dla całej rodziny. W zdrowej diecie na pewno nie powinno zabraknąć podstawowych pierwiastków, takich jak magnez, selen, cynk, żelazo, wapń. Są to najważniejsze pierwiastki, które wchodzą w skład wielu naszych narządów, wapń na przykład jest składnikiem niezbędnym do budowania kości, dlatego ten pierwiastek jest bardzo ważny w przypadku leczenia osteoporozy, choroby, która często dotyka starsze osoby. Takie pierwiastki znajdziemy również w aptekach, zwykle w postaci suplementów, które również mogą być doskonałym sposobem na uzupełnienie naszej diety w poszczególne witaminy oraz składniki. Read the rest of this entry »

Choroby nowotworowe i czynniki, które mogą je powodować

Spośród wielu różnorodnych czynników, przyczyniających się do wzrostu zachorowań na choroby nowotworowe na pewno możemy wyróżnić przede wszystkim dietę oraz niewłaściwy tryb życia. Na pewno nieprawidłowa dieta może stać się przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza, że w produktach dzisiaj dostępnych możemy zetknąć się z naprawdę sporą ilością różnego rodzaju sztucznych dodatków, do których należą między innymi konserwanty, barwniki oraz polepszacze. Ich zadaniem jest między innymi wzmacnianie smaku i zapachu, mają również na celu przedłużenie terminu do przydatności, ale musimy wiedzieć, że regularnie spożywane konserwanty mogą bardzo niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu, więc o wiele lepiej jest ich unikać. Niektóre z nich mogą mieć bowiem działanie rakotwórcze, więc o wiele lepiej jest sięgać po naturalne produkty, jak najmniej przetworzone. Możemy również kupować bezpieczne oraz zdrowe produkty ekologiczne. Read the rest of this entry »

Rzuć palenie, a zyskasz na zdrowiu

Na pewno wszyscy ci, którzy palą doskonale wiedzą, że pozbycie się tego nałogu wcale nie jest takie łatwe, jak może się na pozór wydawać. Przede wszystkim na pewno wiedzieć o tym, że palenie papierosów ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, a ściślej rzecz ujmując, najbardziej negatywny wpływ ma głównie na płuca. Niestety osoby regularnie palące powinny liczyć się z o wiele większym ryzykiem zachorowania na nowotwór płuc, dlatego zanim sięgniesz po kolejnego papierosa, być może warto się zastanowić, czy aby na pewno warto. Na pewno palenie papierosów jest trudnym do rzucenia nałogiem, ale jak się okazuje, jest wiele osób, którym udało się z nim zerwać. Przede wszystkim na pewno bardzo ważna jest odpowiednia motywacja oraz silna wolna, te dwa czynniki bardzo pomagają właściwie w walce z każdym nałogiem, czy chodzi o rzucenie papierosów czy o wyleczenie się z choroby alkoholowej. Sami więc musimy się odpowiednio motywować, wiedzieć, że palenie papierosów może doprowadzić do śmiertelnie groźnych chorób, a przecież tak łatwo można im zapobiec. Dzisiaj nawet w aptekach można znaleźć wiele akcesoriów skutecznie pomagających w walce z nałogiem palenia papierosów. Read the rest of this entry »

Jak sobie radzić z uporczywymi alergiami?

O alergiach zapewne słyszał każdy z nas, a być może nawet należymy do grona osób, którzy nazywani są alergikami. Niestety alergie są coraz bardziej powszechnym problemem, który dotyka zarówno młodszych, jak i nieco starszych osób. Przede wszystkim warto wiedzieć, że najwięcej alergii związanych jest z pyleniem pyłków, mamy jednak również alergików cierpiących z powodu roztoczy, kurzu, a także tych, uczulonych na poszczególne produkty bądź składniki produktów. Na pewno życie z alergią nie jest łatwe, zwłaszcza na początku, kiedy możemy zupełnie nie wiedzieć, na co tak naprawdę jesteśmy uczuleni. Wówczas na pewno konieczna będzie wizyta u lekarza alergologa, który zleci przeprowadzenie specjalistycznych testów alergologicznych. Takie testy niekiedy zajmują są skomplikowane, dzięki nim jednak można skutecznie zdefiniować poszczególne alergeny i w ten sposób zacząć ich unikać. Oczywiście alergiom mogą towarzyszyć bardzo różne objawy, a to, z jakimi objawami będziemy się borykać będzie miało także wpływ na dalsze leczenie. Na pewno trzeba dodać, że niektóre osoby zmagają się między innymi z katarem oraz z zaczerwienieniem oczu, podczas gdy innym najbardziej dokuczają duszności. Read the rest of this entry »

Problemy ze wzrokiem – kolejna choroba cywilizacyjna?

Coraz więcej młodych osób narzeka na problemy ze wzrokiem, które powodowane są niestety przez specyficzny tryb życia. Nie bez powodu nasze społeczeństwo zyskało miano społeczeństwa informacyjnego, a świat, w którym żyjemy jest bardzo często nazywany globalną wioską. Wszystko to na skutek komputeryzacji, komputery bowiem stały się już nieodłączną częścią naszego życia, korzystamy z nich zarówno w domach, jak i w naszych zakładach pracy. Wiele osób pracuje dzisiaj przed monitorami komputerów i tyczy się to nie tylko tych osób, które pracują w dużych, prężnie rozwijających się międzynarodowych korporacjach i koncernach, bowiem komputery wykorzystywane są również w bankach, w urzędach pocztowych oraz w wielu innych placówkach, będących dla nas miejscami pracy. Niestety w ten sposób jednak możemy nabawić się wielu kłopotów ze zdrowiem, a należą do nich między innymi właśnie problemy ze wzrokiem oraz kłopoty z kręgosłupem, na które także narzeka coraz więcej osób. Na pewno warto wiedzieć, że oba te schorzenia śmiało można zaliczyć do grona tak zwanych chorób cywilizacyjnych, są bowiem coraz częściej diagnozowane i to u coraz młodszych osób. Read the rest of this entry »